Plaan E

Ida-Virumaa õiglase ülemineku haridusplaan

Ida-Virumaa haridusplaani eesmärgid:

1) maakonna majanduse mitmekesistamine;

2) maakonna atraktiivsuse suurenemine elukohana;

3) Ida-Virumaa koolilõpetajad on eluks hästi ette valmistatud, nad on ettevõtlikud ja valdavad hästi vähemalt kolme keelt;

4) õiglase ülemineku ajal on tagatud Ida-Virumaa elanike elukvaliteedi paranemine.

Miks on hariduse valdkond õiglase ülemineku temaatikas oluline?

Kõik saab alguse haridusest. Haridusel on võtmetähtsus iga piirkonna pikaajaliste arenguplaanide teoks saamisel. Kõik ärisektorid teenindusest tööstuseni sõltuvad haritud ja ettevõtliku tööjõu olemasolust, samuti hea halduskorraldus. Lisaks määravad head haridusvõimalused tänapäeval üha enam elukeskkonna ja -koha atraktiivsuse. Atraktiivsed haridusasutused leevendavad negatiivseid demograafilisi muutusi ja aitavad maakonnas hoida ning toovad siia juurde noori inimesi.

Fookus ümberõppele ning uute teadus- ja arendustöötajate ettevalmistus:

Ida-Viru maakonnas peame olema valmis ühel hetkel põlevkivisektori ca 4500 inimese ümberkoolitamiseks. Töökohtade olemasolu on üks peamisi inimeste elukvaliteeti määravaid tegureid. Töö saamine omakorda sõltub inimese oskustest. Põlevkivisektorist koondatavatel inimestel on uue töö leidmiseks enamasti vaja oma oskuseid vastavalt tööturu olukorrale täiendada või uued oskused omandada.

Fookus ettevõtlusele ja ettevõtlikkusele:

Selleks, et oleksime valmis suurendama kohalike ettevõtete konkurentsivõimet ning edendada kohalikku ettevõtlust on vaja teha etteulatuvaid tegevusi, mis saavad alguse koolidest. Peame varasemast oluliselt rohkem keskenduma ettevõtlikkushoiakute kujundamisele, mis on aluseks ettevõtlusaktiivsuse kasvule ning kodanikuühiskonna arengule.

Eesmärkide saavutamist toetavad tegevused

Lisainfo:

Kerda Eiert

Ida-Viru Haridusklastri koordinaator

kerda.eiert@ivek.ee

+372 523 6850