Ida-Viru õiglane üleminek
Rahandusministeerium avas aadressil idavirufond.ee keskkonna, kust leiab kogu vajaliku info Ida-Virumaa õiglase ülemineku ning fondi kohta. Veeb on väravaks toetuste leidmisel ning annab ülevaate, kui kaugel me üleminekuga oleme.
---
Oluline info Ida-Virumaale suunatud meetmest „Piirkondlike algatuste toetus õiglaseks üleminekuks"
Lugupeetud toetuse taotlejad
Palume ürituste planeerimisel ja projekti koostamisel arvestada sellega, et taotluse kontroll, hindamine ning rahastamisotsuse vormistamine võib võtta aega keskmiselt kuni 2 kuud alates taotluse esitamisest.
Tulenevalt sellest palume nende arendusprojektide puhul, kus ürituse toimumise aeg on juba fikseeritud, esitada taotlus ära vähemalt 2 kuud enne planeeritud ürituse toimumist. Vahetult enne ürituse korraldamist esitatud taotluse rahastamise tulemused ei pruugi ürituse ajaks selguda, mis võib tekitada tõrkeid projekti elluviimisel ja planeeritud tulemuste saavutamisel.
Oluline info Ida-Virumaale suunatud meetmest „Piirkondlike algatuste toetus õiglaseks üleminekuks"
Meede „Piirkondlike algatuste toetus õiglaseks üleminekuks", on suunatud Ida-Virumaa piirkonnale ning mille eesmärk on parandada Ida-Virumaa elanikkonna sidusust ja toimetulekut kliimaneutraalsele majandusele ülemineku kontekstis, pakkudes sihtpiirkonna elanikele võimalust kodanikualgatuste toetamise kaudu üleminekuprotsessi mõtestada, samuti luua sellele positiivset tähendust ning selles osaleda.
Täiendav informatsioon on avaldatud RTK veebilehel https://www.rtk.ee/piirkondlike-algatuste-toetus-oiglaseks-uleminekuks-0.
Meetme raames toetatakse kolme erineva suurusega projekte: väikeprojektid, keskmise suurusega ja suuremahulised projektid.
Avatud on väikeste projektide taotlusvoor, mille infopäev toimub 11. jaanuaril Jõhvis, aadressil Tartu põik 5, Jõhvi Koodikooli "Lounge" alal. Infoseminar eesti keeles toimub 10.30-12.30 ning vene keelne infoseminar toimub 13.30-15.30. Eelistatakse osalemist kohapeal, kuid soovi korral saate seminari kuulata ka MS Teamsi vahendusel.
Registreerimise link ja link MS Teamsile on avaldatud RTK veebilehel https://www.rtk.ee/uudised/infoseminarid-toetusskeemi-piirkondlike-algatuste-toetus-oiglaseks-uleminekuks.
Avatud on ka suurte projektide taotlusvoor ning selle taotlusvooru infopäeva materjalidega saab tutvuda RTK veebilehel: https://pilv.rtk.ee/s/jjJnTdsjsHFysc6?path=%2FInfop%C3%A4evad.
Jaanuari teisel poolel planeeritakse avada ka keskmise suurusega projektide taotlusvooru, mille kohta saab informatsiooni lugeda RTK veebilehel https://www.rtk.ee/piirkondlike-algatuste-toetus-oiglaseks-uleminekuks-0#keskmise-suurusega-p.
Meetme raames toetatakse:
• põhivarainvesteeringu projekte, mille tulemusena rajatakse avalikkusele suunatud füüsiline objekt;
• arendus-, teadlikkus- või koostöötegevusi (lühidalt arendusprojektid), mille puhul on oluline kaasata elluviidavatesse tegevustesse võimalikult palju osalejaid.
Taotlema on oodatud vabaühendused, avalik õiguslik juriidilised isikud, samuti väikese- ja keskmise suurusega ettevõtted.
Toetatakse sotsiaalse ettevõtluse ja sotsiaalse innovatsiooni edendamist, keskkonnateadlikkuse edendamist, kohaliku postindustriaalse identiteedi jäädvustamist ja arendamist, kohalikele noortele suunatud ja noorte algatatud tegevusi, sealhulgas võtmepädevuste arendamist ning tegevusi vabatahtlikus töös osalemise soodustamiseks, kogukondade tugevdamiseks ja nende säilenõtkuse arendamiseks.
Õiglase Ülemineku Fondi piirkondlike algatuste toetusmeetme väikeprojektide infoseminarid
Riigi Tugiteenuste Keskus korraldab 11. jaanuaril toetusskeemi „Piirkondlike algatuste toetus õiglaseks üleminekuks" väikeprojektide taotlejatele kaks infoseminari Jõhvis Koodikoolis (aadressil Tartu põik 5, Jõhvi) "Lounge" alal.
Eesti keelne infoseminar toimub 10.30-12.30
venekeelne infoseminar toimub 13.30-15.30
Registreerimine RTK kodulehel või otse registreerimisvormil.
Eelistatakse osalemist kohapeal, kuid soovi korral saab seminari kuulata ka MS TEAMSi vahendusel.
Toetuse andmise eesmärk on parandada Ida-Virumaa elanikkonna sidusust ja toimetulekut kliimaneutraalsele majandusele ülemineku kontekstis, pakkudes sihtpiirkonna elanikele võimalust kodanikualgatuste toetamise kaudu üleminekuprotsessi mõtestada, samuti luua sellele positiivset tähendust ning selles osaleda. Toetatakse sotsiaalse ettevõtluse ja sotsiaalse innovatsiooni viljelemine, arendamist ja edendamist, keskkonnateadlikkuse edendamist, kohaliku postindustriaalse identiteedi jäädvustamist, säilitamist, arendamist ja mõtestamist, kohalikele noortele suunatud ja noorte algatatud tegevusi, sealhulgas võtmepädevuste arendamist ning tegevusi vabatahtlikus töös osalemise soodustamiseks, kogukondade tugevdamiseks ja nende säilenõtkuse arendamiseks.
Taotlema on oodatud väikese- ja keskmise suurusega ettevõtted arendustegevuste ning põhivarainvesteeringute elluviimiseks, mille toetussumma jääks vahemikku 3 000 – 10 000 eurot.
Küsimuste korral on kontaktisikuteks Terje Kuus (terje.kuus@rtk.ee, tel 663 1886) ja Marina Bulatskaya (marina.bulatskaya@rtk.ee, tel 663 1903).
Programmi kohta saab täpsemat infot RTK kodulehelt ning Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kodulehelt.
Справедливый переход в Ида-Вирумаа ...
Õiglane üleminek on Eesti siseriiklike ja rahvusvaheliste kliimaeesmärkide täitmiseks vajalike meetmete rakendamine selliselt, et üleminekul süsinikuneutraalsele majandusele on maksimaalsel võimalikul määral tagatud elanike, kohalike omavalitsuste ja riigi heaolu säilimine ning ettevõtjatele tagatud avaliku sektori tugi üleminekust tulenevate uute ärivõimaluste leidmisel ja rakendamisel.
Kõige otsesemalt puudutab õiglase ülemineku protsess Ida-Virumaad. Maakonna tasandil tähendab õiglane üleminek CO² intensiivse majanduse ümberkorraldamist. See hõlmab endast nii põlevkivi sektori ümberkorraldamist kui maakonna majanduskeskkonna mitmekesistamist koos töötajate oskuste arendamisega ja elukeskkonna parandamist, mis tagab piirkondliku tööhõive, sissetulekute säilimise ja Eesti strateegilise varustatuse elektrienergiaga.
Rohkem infot õiglase ülemineku kohta Rahandusministeeriumi kodulehel:
https://www.fin.ee/ida-virumaa
IVOL üldkogu 19.02.2020. otsusega nr 6 on moodustatud Ida-Viru maakonna õiglase ülemineku platvorm. Platvormi roll on õiglase ülemineku arutelude ja kaasamise korraldamine. Platvorm töötab läbi erinevad arvamused ning formuleerib ettepanekud õiglase ülemineku korraldamiseks, mis on sisendiks juhtkomisjonile ning protsessiga seotud strateegiadokumentide koostajatele riigi ja piirkonna tasandil.
Õiglase ülemineku territoriaalne kava on Euroopa Komisjoni poolt heaks kiidetud
Kinnitatud õiglase ülemineku territoriaalne kava
ERR uudis kava kinnitamise kohta: EST ENG RUS
Õiglase ülemineku Ida-Viru ettevõtluse investeeringute toetusmeede on avatud taotlejate eelnõustamiseks
22.06.2022 allkirjastas Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt Ida-Viru ettevõtluse investeeringute toetuse määruse.
Tegemist on kõige suurema mahuga Õiglase ülemineku fondi toetusmeetmega.
Toetuse kavandatud eelarve on 153 miljonit eurot, millest toetatakse perioodil 2022–2026 eeldatavalt vähemalt 20 suurprojekti elluviimist ja 1000 uue töökoha loomist Ida-Virumaal. Toetuse maksimaalne summa sõltub projekti kogumahust, tegevustest ja kavandatud tulemustest ning jääb reeglina vahemikku 500 000 eurot kuni 19 miljonit eurot.
Alates 04.07.2022 alustab Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EAS ja KREDEX ühendasutus) ettevõtjate eelnõustamist. Rohkem infot ja eelnõustamisele registreerumine: https://eas.ee/grants/ida-viru-ettevotluse-investeeringute-toetus/