Ida-Virumaa on rikkaliku kultuuripärandiga piirkond, kus väärtustatakse loovust, traditsioone ja kogukondlikku elu. Selleks et toetada kultuurielu mitmekesisust ja arengut, on piirkonnas kättesaadavad mitmed toetusmeetmed, mis aitavad ellu viia sündmusi, arendada kultuuriorganisatsioone ning toetada loovisikuid. Siit leiad ülevaate võimalustest, mis on suunatud just Ida-Virumaa kultuurivaldkonna edendamisele.
Kultuuriministeerium
Kultuuriministeerium toetab eesti kultuuri säilimist ning arendamist valdkondlike projekti- ja tegevustoetuste kaudu. 2025. aastal on võimalik toetust taotleda meie valdkondades enam kui 30 programmist. Toetused jagunevad tegevusvaldkondade järgi.
https://www.kul.ee/toetused
Eesti Rahvakultuuri Keskus (ERK)
Eesti Rahvakultuuri Keskus vahendab erinevaid riiklikke toetusmeetmeid ja programme kultuuri edendamiseks. Samuti saab erinevate toetusmeetmete rakendamise kaudu kaasa aidata rahvakultuuri ning vaimse kultuuripärandi väärtustamisele, Eesti Rahvakultuuri Keskus haldab 12 erinevat meedet.
https://rahvakultuur.ee/toetused/toetusmeetmed/
Eesti Kultuurkapital (KULKA)
Sihtkapital on Kultuurkapitali struktuuriüksus, kelle ülesanne on Kultuurkapitali nõukogu poolt konkreetsele kultuurivaldkonnale eraldatud raha jaotamine esitatud taotluste alusel ja omal algatusel.
Eesti Kultuurkapitali struktuuri kuulub 8 sihtkapitali: arhitektuur, audiovisuaalne kunst, helikunst, kehakultuu ja sport, kirjandus, kujutav ja rakenduskunst, näitekunst, rahvakultuur.
https://www.kulka.ee/taotlemine
https://www.kulka.ee/sihtkapitalid
Eesti Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp
Ida-Virumaa ekspertgrupi tegevuse eesmärgiks on säilitada, arendada, elavdada ning toetada igakülgselt Ida-Viru maakonna kultuuri ja spordi valdkonda, kultuuripärandi jäädvustamist ning rahvusliku identiteedi hoidmist.
https://www.kulka.ee/ekspertgrupid/ida-virumaa
Intergratsiooni Sihtasutus (INSA)
INSA eesmärk on lõimunud ja sidus ühiskond – kõik Eesti inimesed, sõltumata emakeelest ja kultuuritaustast, peavad üksteisest lugu, tunnevad ühtekuuluvustunnet, suhtlevad omavahel, moodustavad sotsiaalseid võrgustikke, teevad koostööd ja saavutavad ühiseid eesmärke. Lõimunud ja sidusa ühiskonna alus on Eesti identiteet ning eesti keel ja kultuur, samas on selle kindlaks osaks ka kõik teised keeled, kultuurid ja rahvused.
https://www.integratsioon.ee/konkursid
Peipsiveere programm
Programmi eesmärk on aidata kaasa Peipsiveere piirkonna ja vanausuliste kogukonna elujõulisuse jätkusuutlikule säilimisele, arendades kohapealset ettevõtlust, inimkapitali ja piirkonna turundust, suurendades Peipsi järve atraktiivsust ja mitmekesiselt kasutamist ning rakendades piirkonna kultuurilis-looduslikku eripära kui spetsiifilist arengupotentsiaal. Sihtpiirkond Ida-Virumaal on Alutaguse vald.
https://www.rtk.ee/meede-peipsiveere-programm
Kohaliku Omaalgatuse programm
Programmi eesmärk on tugevate ja omaalgatusel põhinevate kogukondade tekkimine ja püsimine.
https://ivol.ee/kohaliku-omaalgatuse-programm-kop-
Piirkondlike algatuse toetus õiglaseks üleminekuks Ida-Virumaal
Toetust antakse sotsiaalse ettevõtluse arendamiseks, keskkonnateadlikkuse edendamiseks, postindustriaalse identideedi jäädvustamiseks, noorte tegevustuse algatakseks ning vabatahtlikus töös osalemiseks.
https://www.rtk.ee/piirkondlike-algatuste-toetus-oiglaseks-uleminekuks-ida-virumaal
Kodanikuühiskonna Sihtkapital
KÜSK korraldab nii ise kui ka koostöös teiste organisatsioonidega toetusprogrammide raames vabaühendustele taotlusvoore. Lisaks voorude korraldamisele on KÜSK ka mahuka Euroopa Komisjoni toetusmehhanismi kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste CERV programmi toetuste kontaktpunkt Eestis.
https://kysk.ee/taotlejale/