« Tagasi

Ligi 90 Ida-Virumaa tulevast noort Inseneri ehitavad Toila laululaval Goldbergi masinat

Täna, 15. septembril korraldavad Ida-Viru Haridusklaster ja Loodusteaduste Ainesektsioon Goldbergi masina ehitamise suursündmuse Ida-Virumaal. Sündmus toimub Toila laululaval kell 10.00–14.00 ning selle raames ehitab ligi 90 maakonna õpilast ahelreaktsioonide mehhanisme. Kohal on esindatud 17 erineva Ida-Virumaa haridusasutuse õpilased alates lasteaiast kuni kõrgkoolini.

Osalevad 3-4 liikmelised õpilaste meeskonnad, kelle ülesandeks on ehitada etteantud vahenditega piiratud aja jooksul valmis toimiv Goldbergi masin. Ehitusaeg varieerub vastavalt vanusegruppidele: lasteaia koolieelikud ja algklassid - 1,5 tundi; põhikool, gümnaasium ja kõrgkool - kuni 3 tundi.

Sündmuse peamiseks eesmärgiks on kujundada lastes ja noortes positiivne suhtumine loodusteadustesse ning valmistada neid ette paremini füüsikas ja muudes loodus- ning täppisteadustes. Lisaks soodustab see erinevate haridustaseme õpetajate koostööd antud valdkonnas.

Sündmusel pööratakse erilist tähelepanu taaskasutusele, kus lapsed ehitavad materjalidest, mille on suve jooksul kogunud loodusainete õpetajad, näiteks piimapakid, paberkäterätirullid, toidukarbid ja puutükid.

Ida-Viru loodusteaduste ainesektsiooni eestvedaja Riina Vaht selgitab, et Goldbergi masina ehitamine on tegelikult mäng, mis on täis füüsikaseadusi. "Meeskonnas ühiselt ehitamine soodustab õpilaste omavahelist koostööd, toetab loovuse arengut ning innustab füüsika maailma süvenema," kommenteerib Vaht.

Ida-Viru Haridusklasteri koordinaator rõhutab, et see sündmus illustreerib suurepäraselt haridusastmete ülest õpetajatevahelist koostööd ja selle olulisust, tuues selgelt esile, kuidas valdkonna entusiastid panustavad maakonna haridusse, innustades sellega lapsi füüsikaga tegelema.

Sündmuse läbiviimist toetab Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit.

 

Lisainfo:

Kerda Eiert
Ida-Viru Haridusklastri koordinaator
kerda.eiert@ivek.ee