« Tagasi

Kohalikud omavalitsused said ülevaate Ukraina sõjapõgenikele pakutavatest tervishoiuteenustest

Sotsiaalministeerium
PRESSITEADE
15.03.2022

 

Terviseameti, Eesti Haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad andsid tänasel veebiseminaril kohalikele omavalitsustele ülevaate Ukraina sõjapõgenike võimalustest saada tervishoiuteenuseid, Eesti ravikindlustus ning psühhosotsiaalset kriisiabi ja vaimse tervise tuge. Lisaks anti ülevaade Ukrainast saabunud laste toetamise võimalustest.

 

Kõigile Ukraina sõjapõgenikele on tagatud Eestis vältimatu ja koheselt vajaminev abi, mida pakuvad tervishoiuasutused üle Eesti – kiirabi, haiglad, perearstid. Esmane tervisekontroll kohese abivajaduse väljaselgitamiseks tehakse põgenikele vajadusel vastuvõtupunktides ning soovi korral saavad nad pöörduda põhjalikumaks tervisekontrolliks lähimasse haiglavõrgu haiglasse, kus tehakse arstlik läbivaatus, nakkushaiguste uuringud, vajadusel vaktsineeritakse ja kirjutatakse ravimiretsepte. 

 

„Kindlasti soovitame kõigil Eestisse saabunud sõjapõgenikel läbida ka põhjalikuma tervisekontrolli. See on põgenike jaoks oluline kontakt Eesti tervishoiusüsteemiga, et nad saaksid ka krooniliste haiguste korral vajadusel siin koheselt oma pooleliolevat ravi jätkata, sealhulgas retsepte uuendada," ütles terviseameti tervishoiukorralduse ja toimepidevuse osakonna juhataja Ragnar Vaiknemets. „Oleme tänulikud omavalitsustele, kes on juba praegu olnud aktiivsed ja aidanud sõja eest põgenenud peredele vajalikku abi korraldada ja informeerinud neid abi saamise võimalustest."

 

Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei sõnul on olukord kõigi jaoks keeruline ning muutub mitte päevade, vaid kohati tundidega. „Kohalikel omavalitsustel on oluline ja kandev roll põgenikekriisi lahendamisel, seda just kohapeal läbi erinevate teenuste tagamise. Selleks, et omavalitsused saaksid teenuseid korraldada võimalikult hästi, on oluline väga hea koostöö riigiga," ütles Jan Trei ja lisas, et on oluline, et infovahetus riigi ja omavalitsuste vahel toimuks taoliste infokoosolekute näol regulaarselt.

 

Ajutise kaitse ja elamisloa saamise järel on kõigil põgenikel võimalik taotleda ka Eesti ravikindlustust võrdsetel alustel kõigi teiste Eesti elanikega. Ravikindlustusele on õigus näiteks üle ühe kuu kehtiva töölepingu alusel töötaval inimesel või töötukassas arvele võetud töötul. Kindlustatutega on võrdsustatud lapsed, rasedad, pensionärid, õpilased, üliõpilased jt inimesed.

 

Infopäeval kõnelesid lisaks Ragnar Vaiknemetsale ka Eesti Haigekassa partnersuhtluse osakonna juhataja Marko Tähnas ja ravikindlustuse osakonna juhataja Avely Raid-Lelov, sotsiaalministeeriumi vaimse tervise osakonna juhataja Anniki Lai ning laste heaolu osakonna nõunikud Liisa-Lotta Raag ja Helen Jõks.

 

Lisainfo:

Veebiseminari salvestus: https://youtu.be/E_9qsGXQ9X8

Sotsiaalministeeriumi infoleht "Ukrainast saabunutele": https://www.sm.ee/et/ukrainast-saabunutele

Veebiseminari ettekanded: www.kriis.ee/kov

Ukraina ja ukrainlaste abistamise võimalused: https://www.kriis.ee/aita-ukrainat

 

Teate edastas:

Eva Lehtla

Sotsiaalministeerium

Kommunikatsiooniosakond