« Tagasi

Ida-Viru turismiaasta 2022 lõppes hästi ja 2023. a toob mitmeid saunauudiseid

Möödunud aastal valmis Eesti Kaevandusmuuseumis konverentsikeskus. Foto: Alar Tasa

Ida-Viru turismiklaster viis jaanuari alguses läbi kaardistuse, uurimaks, kuidas möödus 2022. aasta jõulukuu ja milliseks paistab saama alanud aasta.

„Aasta lõpp läks hoolimata sügisesest pessimismist hästi ning uuele aastale minnakse vastu tegusalt. Pingutatakse selle nimel, et hoolimata üldisest hinnatõusust oleks puhkus endiselt tore ja meeldiv. Suurim uudis - Narva Hotell avab sügisel esimese kaasaegse saunakeskuse Narvas," rääkis Ida-Viru turismikoordinaator Kadri Jalonen.

Tagasi vaadates möödunud aasta detsembrikuule on turismiettevõtete üldhinnang positiivne. Oli neid, kel läks väga hästi ja ka neid, kes soovinuks paremat tulemust. Suurtes spaades oli täituvus alla 2019. a taset, kuid siiski üsna selle lähedal. Eriti edukad olid ettevõtted, kes 2022. a viisid läbi uuendusi. Näiteks valmis Eesti Kaevandusmuuseumi konverentsikeskus ja Mäetaguse von ROSEN spa avas Eesti esimese täiskasvanute hotelli.

Jaloneni sõnul oli möödunud aastal põhikliendiks siseturist. Eraldi toodi kaardistamise tulemuses välja firmaüritused. Ära märgiti ka Ukraina sõjapõgenike majutus.

„Vene kliendi ära jäämine mõjutas ca 40% vastanutest, kelle jaoks oli see osa klientidest olnud varasemalt üsna oluline - ca 15-30% - osa. Vene kliendi osa oli taas aga tuntav jaanuaris, mil nad traditsiooniliselt veetsid pühi meie juures. Ettevõtete hoiak on siiski, et töötame edasi ja samas tõstame kvaliteeti," rõõmustas Jalonen.

Sügisel olid ettevõtted väga mures energiahindade kallinemise pärast ning prognoositi koondamisi. Uuringule vastanute hulgas siiski sel põhjusel inimesi koondanud ettevõtjaid pole. Seda eelkõige tänu energiatõhususe suurendamisele. Õnneks olid ettevõtted juba enne kriisi sellesse valdkonda investeerima asunud.

Olukorra kaardistamise kokkuvõttes on uue aasta prognoos järgmine: inimeste ostujõud teeb muret, samas puhkamisvõimaluste päringuid liigub, kuid aasta algus pole üldiselt aktiivne. On ka erandeid – näiteks möödunud aastal oma ärimudelit muutnud Mäetaguse von ROSEN spal on juba kuu esimesel nädalal ette näidata 50% täituvus.

,„Kõige enam teeb uuel aastal muret üldine hinnatõus. Pingutame selle nimel, et klient sellest ei kannataks ja tal oleks vaatamata ümberringi toimuvale hindade tõusule, meie juures ikka tore ja hea olla," rääkis Toila spa müügijuht Anneli Põdra.

Ida-Viru turismikoordinaatori Kadri Jaloneni sõnul võib alanud aasta märgusõnaks olla „sauna-aasta".

„Mitmed ettevõtted teevad uuendusi. Suurimaks neist võib pidada Narva esimese kaasaegse saunakeskuse avamist Narva Hotellis 2023. aasta oktoobrikuus. Samas valmivad uued saunad ka Meresuu Spa & Hotelis, Peipsi-äärne Kauksi Puhkemaja pakub alates maist viharetki ning Toilas saab nautida parvsauna merel, millesarnane on ainus, mis on ametlikult Eesti väikelaeva registris. Narva-Jõesuu Medical Spa töötab Baltimaades ainulaadse lõõgastus- ja stressimaandamiskeskuse käivitamise kallal," luges Jalonen ette kindlasti paljudele rõõmu valmistavat nimekirja.

Olulist osa etendavad turismielus ka erinevad sündmused. Suvel avatakse Narvas virtuaalne näitus „Vana Narva uus elu".  Juuni keskpaigas toimub Jõhvis Heino Lipu nimeline rahvusvaheline kergejõustiku staadionivõistlus ...

Infot alanud aastal Ida-Virumaal toimuva kohta leiab  internetis igaüks, kel selleks huvi on.

 

Lisainfo: Kadri Jalonen, IVEK, Ida-Viru turismikoordinaator kadri.jalonen@ivek.ee 5174236